ZSF Zrenjaninski Socijalni Forum

ZA SOCIJALNU I NACIONALNU RAVNOPRAVNOST,

ZA PRAVDU I SLOBODU

Dan oslobođenja grada- sećanje na 2.oktobar 1944.

Na današnji dan 1944. naš grad je oslobođen od fašističkih okupatora. Ulaskom Crvenoarmejaca na teritoriju tadašnjeg Petrovgrada, današnjeg Zrenjanina, okončan je period u kom su fašisti sa domaćim izdajnicima držali okupiran naš grad. Sećanjem na sve učesnike narodnooslobodilačke borbe i Crvenoarmejce, čuvamo antifašističke vrednosti od udara revizionista koji u interesu očuvanja kapitalističkog poretka žele da umanje značaj svih koji su pali slobodu.

Zrenjaninski socijalni forum je polaganjem venca na spomenik kod železničke stanice “Fabrika” odao počast stradalima.

 

 

 

Ovaj spomenik je posvećen četvorici boraca Crvene armije koji su poginuli na ovoj stanici u borbi sa nemačkim oklopnim vozilom, prilikom oslobađanja Petrovgrada na današnji dan, o čemu svedoči uklesani tekst na ploči spomenika. Spomenik su 1945. godine podigli radnici stanice Petrovgrad „Fabrika“. Do 1962. godine ovde su bila sahranjena i tela poginulih, da bi potom njihovi posmrtni ostaci bili ekshumirani i sahranjeni u zajedničku grobnicu na Baglјašu gde se nalazi spomenik Crvenoarmejcima, tik uz spomenik Sonji Marinković i drugim stradalim rodoljubima za vreme okupacije.

Slava im i hvala! Smrt fašizmu- sloboda narodu!

Zrenjaninski socijalni forum

2.oktobar 2021.

Comments are closed.